Implant Tedavisi

İmplant tedavisi nedir?

İmplant tedavisi, eksik olan dişlerin yerine çene kemiğinin içine konan genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan vidalar kullanılarak yapılan işlemdir. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar vermez. Diş eksikliklerinde dişleri kesip köprü yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Hareketli protez kullanım gereksinimini ortadan kaldırabilir. İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Kimlere uygulanabilir?

Çene ve yüz gelişimini tamamlamış 18 yaş üzeri bireylere uygulanır. Tedavi öncesinde, çene yapısının implanta uygunluk durumu çekilen röntgenlerle tespit edilir.

Nasıl yapılır?

İmplant uygulaması basit ve ağrısız bir işlemdir. Öncelikle lokal anestezi ile bölge uyuşturulur. İmplant yerleştirilecek kemikte bir yuva açılır ve implant yerleşimi yapılır. İmplant yerleştirildikten sonra, iyileşme döneminde implant üzerinde kalacak olan vidalar yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir.

Cerrahi sonrası doktorunuzun önereceği antibiyotik, ağrı kesici ve antiseptik gargara gibi ilaçları uygun dozda kullanır  ve buz kompres önerilerine uyarsanız ağrı, şiş ,ödem gibi sıkıntılarınız olmayacaktır. İmplant cerrahisini takiben kemikle bağlantı kurabilmesi için 2-4 ay arası beklenmektedir. Ortalama süre 3 aydır. Süreler vakadan vakaya ve kemik yoğunluğuna göre değişmektedir.

İmplantın osseointegrasyon adını verdiğimiz kemikle kaynaşma süreci tamamlandıktan sonra implantüstü sabit porselen dişleriniz uygulanmaktadır. Protez aşaması da 7-10 gün sürmektedir.

Randevu Almak İçin Tıklayınız.